Oglas
AnalizaEkonomijaVIJESTI
U trendu

Stanje u zeničkom ArcelorMittalu sve lošije

Oglas
Oglas

Krajem aprila ove godine kompanija ArcelorMittal Zenica odlučila se na gašenje pogona Koksara zbog neisplativosti novog ulaganja, a nakon što je zabilježen gubitak od 159. miliona KM u 2023. godini što je značilo i dramatičan pad prihoda za oko 30 posto.

Četiri mjeseca kasnije, stanje u zeničkoj željezari nije se popravilo. Da kompanija nije prebrodila krizu najbolje argumentuje podatak da je ArcelorMittal sa prve pozicije iz prethodnih godina, u prvoj polovini 2024. godine pao na šestu poziciju na listi najvećih bh. izvoznika.

Obećanje radnicima nije ispunjeno

Generalni direktor ArcelorMittala Zenica je radnicima zeničke Koksare na press konferenciji u aprilu obećao adekvatna radna mjesta u drugim radnim jedinicama, ali i pogonima ove kompanije u nekim evropskim zemljama.

”Radnike koji su bili dugi niz godina s nama ne bismo željeli da izgubimo. Prerasporedit ćemo ih u naše druge pogone” najavio je tada direktor Nikhil Mehta.

Mehta je tom prilikom istakao je da će pokušati zadržati što više radnika u Zenici, dok će višak radnika pokušati zbrinuti u pogonu ArceorMittala u Njemačkoj ili nekim drugim evropskim zemljama.

Međutim, prema saznanjima do kojih smo došli razgovorom s zaposlenicima ArcelorMittala Zenica, samo mali dio od oko 300 radnika sada već ugašene Koksare je preraspoređen na nova radna mjesta, dok niko nije dobio priliku za zapošljavanjem u pogonima kompanije u zemljama Evropske unije.

Također, radnici koji nemaju ugovor na neodređeno poslani su na biro za zapošljavanje, i to se ne odnosi samo na bivše radnike Koksare nego na radnike svih pogona. Naime, nakon što uposlenik AMZ-a provede tri godine u preduzeću, nakon čega ga prema zakonu o radu Federacije Bosne i Hercegovine sljeduje ugovor na neodređeno, njemu jednostavno ne biva produžen ugovor.

To je praksa koju je rukovodstvo ArcelorMittala Zenica uvelo avgustu 2023. godine, što je bio uvod u gašenje Koksare.

Prije nego što ”višak” radnika bude poslan na biro za zapošljavanje, bude im ponuđen posao u nekoj eksternoj firmi u trajanju od mjesec do tri, uz obećanje da će nakon tog perida moći ponovo biti zapošljeni u ArcelorMittal. Na taj način radnici nastavljaju rad na privremenim ugovorima, a AMZ ostaje bez ikakvih obaveza po tom pitanju.

Ostali pogoni u lošem stanju, zatvoreni i restorani

Ubrzo poslije gašenja Koksare, koja je prvenstveno ugašena zbog dotrajalosti i lošeg održavanja prethodnih godina, spominjala se mogućnost gašenja i nekih drugih pogona.

Pogoni Aglomeracija, Visoka peć i Saobraćaj akumuliraju višemilionski gubitak na godišnjem nivou, pa nije isključena mogućnost njihovog gašenja.

Kada su u pitanju restorani, vlasnik Restorana Sarajlić je u julu odustao o saradnje s ArcelorMittalom, a do danas nijedan ponuđač nije pristao da obezbjedi topli obrok u iznosu 3,5 KM koliko nudi AMZ.

Radnici ovog nekadašnjeg bh. giganta koji su dobijali bonove za hranu već više od mjesec dana kupuju i nose hranu od kuće, sumnjajući da im taj trošak biti namiren.

BH NOVOSTI

Oglas
Oglas

Povezani Članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button