Real – Atalanta 2:0: Real Madrid osvojio UEFA-in Superkup

Oglas
Oglas

Real Madrid je osvojio UEFA-in Superkup pobjedom 2:0 nad Atalantom.

Nogometaši Real Madrida bez većih su problema pobijedili Atalantu rezultatom 2:0 te tako osvojili Superkup Evrope, dvoboj koji tradicionalno označava početak sezone u najelitnijem evropskom nogometu. Real su do ovog trofeja pogocima doveli Rodrygo i Kylian Mbappe

Duel osvajača Lige prvaka i Evropske lige je po šesti put pripao Real Madridu, a to je bila i prilika da se nogometnom svijetu u novom klubu predstavi Kylian Mbappe koji je debitovao za Kraljevski klub i igrao od prve minute u Varšavi.

Prvo poluvrijeme utakmice nije ponudilo puno toga. Atalanta, gdje je odbranu predvodio Sead Kolašinac, branila se odlično i nije dozvoljavala silnom napadu Real Madrida velike šanse.

Bergamezi su čak došli i do prve ozbiljnije prijetnje jer je Marten de Roon u 25. minuti s distance pogodio prečku. Dvije minute kasnije je golu Reala prijetio i Ederson, ali je njegov udarac išao pored gola.

Uprkos terenskoj inicijativi i dominaciji kada je riječ o posjedovanju lopte, prvu veliku priliku Real je imao tek u finišu prvog poluvremena kada je Rodrygo pogodio prečku. Bez golova se otišlo na pauzu.

Ali, u drugom poluvremenu Real Madrid je učinio ono što su mnogi očekivali, prebacio se u veću brzinu i to materijalizovao pogocima. Međutim, ponovo je Atalanta imala dvije prve prijetnje na startu poluvremena, ali je Thibaut Courtois spasio trenutne prvake Evrope. Kazna je stigla tačno u 59. minuti. Sve je napravio Vinicius Junior, nakon čijeg prodora i asistencije pogađa Federico Valverde. Urugvajcu nije bilo teško da loptu provede u nebranjenu mrežu Italijana.

Moral i igra Atalante nakon primljenog prvog gola potpuno su se raspali, a onda je Kylian Mbappe u 68. minuti postigao prvijenac u dresu Reala u prvoj službenoj utakmici za klub. Francuz je zakucao loptu u mrežu Bergameza nakon duge akcije u kojoj su ofanzivci Reala dugo kružili oko kaznenog prostora protivnika.

Do kraja utakmice nismo vidjeli puno toga ni na jednoj ni na drugoj strani. Atalanta više nije imala snage da se bori protiv Real Madrida, niti da zaprijeti, dok su Madriđani svjesno čuvali rezultat bez pretjeranog intenziteta u napadu.

Sead Kolašinac, reprezentativac Bosne i Hercegovine, igrao je 70 minuta, dok je na drugoj strani trener Carlo Ancelotti odlučio Mbappea izvesti u 83. minuti te tom prilikom omogućiti mu ovacije stadiona u poljskoj Varšavi.

Real Madrid je tako osvojio šesti trofej Superkupa Evrope, jedan više u odnosu na talijanski Milan, što je novi rekord. I jedan i drugi tim ligaška takmičenja u Španiji i Italiji otvaraju narednog vikenda.