Olimpijske igre su ogledalo toga koliko svaka od država ulaže u sport.
Tako su Sjedinjene Američke Države najuspješnija nacija na Olimpijskim igrama u Parizu, koje će večeras biti svečano zatvorene.
Sportisti i sportiskinje iz SAD-a osvojili su ukupno 126 medalja, od čega 40 zlatne, 44 srebrene i 42 broznane.
Na drugom mjestu je Kina sa 91 osvojenom medaljom. Kinezi imaju 40 najsjajnijih medalja, poput SAD-a, 27 srebrenih i 24 bronzane medalje.
Na trećoj poziciji je Japan sa 20 zlatnih medalja, 12 srebrenih i 13 bronzanih, odnosno ukupno 45 medalja.
Australija je osvojila ukupno 53 medalje, 18 zlatnih, 19 srebrenih i 16 bronzanih.
Organizator Olimpijade Francuska na petom je mjestu najuspješnijih nacija sa ukupno 64 medalje – 16 zlatnih, 26 srebrenih i 22 bronzane.
Slijede Velika Britanija sa 65 medalja (14 zlatnih, 22 srebrene, 29 bronzanih), Republika Koreja sa 32 odličja (13 zlatnih, devet srebrenih i 10 bronzanih), Italija sa 40 (12 zlatnih, 13 srebrenih, 15 bronzanih), a top 10 zatvara Njemačka sa 33 medalje (12 zlatnih, 13 srebrenih i osam bronzanih).
Kada su u pitanju države Balkana, Srbija je najuspješnija sa pet medalja, od čega su tri zlatne te po jedna srebrena i bronzana, dok je Hrvatska osvojila sedam medalja, ali dvije zlazne, dvije srebrene i jednu bronzanu, a Slovenija je pokupila tri odličja – dva zlatna i jedno srebreno.
Albanija je u dva dana došla do druge medalje na Olimpijskim igrama u Parizu, čime se “ispisala” s liste evropskih zemalja bez medalja na Olimpijskim igrama.
Na ovoj listi ostale su Bosna i Hercegovina te mikrodržave Malta, Andora i Monako.
Osim Albanije, u Parizu su do prvih medalja u historiji došli Sveta Lucija, Capa Verde, Dominikanska Republika, dok je Gvatemala uzela prvo historijsko olimpijsko zlato.
I ove Olimpijske igre za Bosnu i Hercegovinu ponovo su bile sušne. Podsjetimo, sportisti iz naše zemlje nikada nisu uspjeli donijeti medalju sa Olimpijade.
BH Novosti