Oglas
BiznisVIJESTI

Nova saznanja: Arapski investitori kupuju sarajevsku ”Hidrogradnju”?

Oglas
Oglas

Za nekadašnjeg bh. građevinskog giganta “Hidrogradnja” ove godine su propala dva pokušaja prodaje.

Cijena kompanije koja je u većinskom vlasništvu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine godinama iznosi nešto više 88 miliona KM.

Najnovije informacije govore da je za kupovinu bivšeg bh. giganta zainteresovano nekoliko kompanija, a neke od njih su iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara i Iraka.

Kako se navodi u dosadašnjim oglasima, “Hidrogradnja” se prodaje u pravnom i fizičkom stanju na dan prodaje u viđenom stanju, bez prava naknadne reklamacije.

”Navedena vrijednost je početna cijena u tenderskoj dokumentaciji i privredni subjekat se ne može prodavati ispod te cijene. Uslov prodaje je da kupac nastavi osnovnu djelatnost ‘Hidrogradnje’ i zadrži postojeći broj zaposlenih” ističe se u oglasu.

Stečajni upravnik ”Hidrogradnje”, Zijad Fazlagić, rekao je da je za ovu firmu zainteresovano pet kompanija, te da očekuje da će u narednih nekoliko dana neka od njih uplatiti iznos od 200.000 KM na ime obaveznog osiguranja.

”Šta će biti narednih dana, vidjet ćemo. Sve dok se ne izvrši uplata, ne možemo ništa sigurno reći. Ovakav je postupak pri prodaji putem Zakona o izvršnom postupku” rekao je Fazlagić.

Kako je ranije kazao Fazlagić, cilj je da se od eventualne prodaje firme namire povjerioci, te poveže radni staž radnicima uz isplatu svih dugovanja prema njima.

“Hidrogradnja” je bila među najvećim kompanijama u bivšoj Jugoslaviji i prije tridesetak godina zapošljavala je više hiljada radnika, dok je godišnje uspijevala da ostvari zaradu i od oko 300 miliona dolara.

Od ovog broja dvije trećine novca preduzeće je zarađivalo u inostranstvu, sklapajući višemilionske poslove u Libiji, Iraku i drugim zemljama.

Sarajevska ”Hidrogradnja” je osnovana je 1947. godine. Dva rata su njene radnike zatekla na bliskoistočnim gradilištima, te još uvijek iz Iraka potražuju dug za izgradnju nezavršene Bekhme brane započete još osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Taj projekat je Hidrogradnja vodila zajedno sa svjetski poznatim kompanijama kao što su američki „Bechtel“ i turska „Enka“.

Prvi problemi počinju 2003. godine kada uprava potpuno prestaje da uplaćuje doprinose radnicima.

Jedan od zasigurno posljednjih značajnih poslova ovog nekada moćnog građevinskog preduzeća bila je izgradnja vijadukta Briješće 2013. godine.

BH Novosti

Oglas
Oglas

Povezani Članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button