Dobre vijesti: U Njemačkoj od 1. januara povećanje minimalne satnice
Nova 2025. godina počinje s dobrim vijestima za milijune onih s niskim primanjima u Njemačkoj: zakonska minimalna satnica već je 1. januara 2024. porasla na 12,41 eura.
Sada se minimalna satnica ponovno diže 1. januara 2025. godine. Ali to nije sve – prilagodba sa sobom donosi dalekosežne prednosti za one koji rade mini ili midi posao (mini-job i midi-job).
Otkako je minimalna satnica uvedena 2015. godine, pokazala se kao važan alat protiv niskih satnica. Od 2025. opet će rasti – ovaj put na 12,82 eura po satu, objašnjava informativni portal za poslodavce. Za stalno zaposlenog to znači bruto mjesečni prihod od oko 2.219 eura za 40-satnu sedmicu, pišu njemački mediji.
Osobe s niskim primanjima ne samo da imaju koristi od veće financijske sigurnosti, već i od bolje zaštite od siromaštva u starosti. I ne samo to – minimalna bi se satnica u sljedećih nekoliko godina mogla popeti i do 15 eura.
Rast minimalne satnice donosi promjene i za male poslove. Granica plaće podići će se s 538 eura na 556 eura kako bi radnici mogli zaraditi više, a da pritom ne izgube status mini-posla, objašnjavaju stručnjaci.
Ova se prilagodba događa automatski i osigurava da mini-poslovi ostanu privlačni – bilo kao dodatni prihod ili za radnike s fleksibilnim radnim vremenom. Mnogi umirovljenici rade i male poslove kako bi nadopunili svoju mirovinu.
Novi propisi također imaju koristi od srednjih poslova koji se nalaze u prijelaznom području između malih poslova i djelatnosti koje podliježu punim doprinosima za socijalno osiguranje. Raspon dohotka za smanjene doprinose za socijalno osiguranje pomaknut će se na 556,01 do 2.000 eura u 2025. godini, navodi informacijski portal za poslodavce.
Njemačkoj hitno potrebni radnici
Procjenjuje se da će administracija 2030. godine ostati bez 230.000 radnika. Generalni direktor Udruženja Andre Bergeger ne isključuje mogućnost potpunog kolapsa uprave.
Prema njegovim riječima, 100.000 radnih mjesta u administraciji lokalne samouprave već je nepopunjeno zbog nedostatka kadrova. Uz to, kako je napomenuo, u idućih deset godina pola miliona od 1,65 miliona zaposlenih otići će u penziju. To će rezultirati sa 230.000 nepopunjenih radnih mjesta, prenosi Seebiz.
Bez brzih i odlučnih mjera mogu se očekivati ozbiljne posljedice za cijelu Njemačku. Bergeger je takođe govorio o onome što je nazvao „puzećim zamračenjem“. Naime, misli se na sve veći nedostatak radnika i u drugim sektorima. Tako će, kako je podsjetio, u idućih pet godina u penziju otići više od 50.000 vozača autobusa.
BH Novosti