Bosanci najbrojniji: Najviše stranih radnika u Hrvatskoj je iz BiH
Najnovije informacije govore da Hrvatska trenutno bilježi najnižu stopu nezaposlenosti, ali i dramatičan porast broja stranih radnika. Do 31. maja ove godine izdano je oko 93.000 radnih dozvola za strane državljane, a pretpostavlja se da će do kraja godine. broj zahtjeva rasti.
Hrvatska se kao i Bosna i Hercegovina bori protiv posljedica odliva radne snage. Procjenjuje se da je godišnji odliv radne snage iz BiH oko 25.000 osoba. Ovaj trend je naročito izražen u Hrvatskoj, gdje se zbog kontinuiranog nedostatka radne snage na domaćem tržištu, posebno tokom ljetne turističke sezone, bilježi sve veći broj stranih radnika.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, do 31. maja ove godine izdano je najviše dozvola za boravak i rad državljanima naše države, čak 18.503, a zatim Nepala – 15.922, Srbije – 14.325, Indije – 8.504, Sjeverne Makedonije – 7.236, Filipina – 6.232, Bangladeša – 5.338, te Kosova, Uzbekistana i Egipta.
Najveći broj tih dozvola odnosi se na sektore turizma i ugostiteljstva, zatim građevinarstva, industrije, prometa i veza te trgovine.
Kada se radi o građevinarsvu, radnici iz drugih zemalja već sada čine oko 40 posto ukupne radne snage u tom sektoru.
Čitajte: U bh. gradu se gradi tvornica koja bi trebala zadržati mlade
Ovaveze poslodavca su finansiranje dolaska u Hrvatsku, obezbjeđivanje smještaja, izrada radne dozvole, finansiranje ljekarskih preglede i tako dalje.
“Kadrova na našem tržištu nema, a ovakav obim građevinskih radova u Hrvatskoj u proteklih pet – šest godina jednostavno se ne može riješiti bez uvoza radne snage”, ističe Sanjin Purić, direktor jedne hrvatske građevinske firme.
Ipak, nije sve tako sjajno. U susjednoj Hrvatskoj značajan broj stranih radnika se susreće s poteškoćama kao što su minimalna plata i loši uvjeti rada, neadekvatan smještaj, verificiranje diploma, spajanje porodica, rasizam, tvrdi Mersiha Mehić, direktorica kolektiva MojPosao.ba.
“Za očekivati je da će se i BiH susresti s istim problemima nakon liberalizacije zapošljavanja stranaca i ključno je da na ove probleme odgovorimo sistemskim rješenjima”, zaključuje ona.
Za očekivat je da će do kraja godine iz raznih dijelova svijeta u Hrvatsku stići još nekoliko hiljada radnika, posebno na radna mjesta u građevinarstvu i turizmu.
BH Novosti