Ovlaživači zraka postali su vrlo popularni i to s opravdanim razlogom. Na društvenim mrežama se često vodi polemika oko toga da li ovlaživač zraka smeta bebama.
Naime, ovlaživač zraka može vašoj bebi biti od velike koristi u ublažavanju simptoma alergija i astme, posebno u proljetnom i ljetnom periodu, te sprečavanju širenja raznih zaraza. Ipak, naročito je važno kako ga pravilno koristiti jer bi u suprotnom moglo doći do neželjenih efekata.
“Ovlaživače j koristno staviti u sobu bebe kada ima infekcije dišnih puteva ili kada je zrak u kući vrlo suh – posebno zimi”, rekla je pedijatrica Jennifer Foersterling koja radi u klinici u St. Lousu u SAD-u.
Ovlaživači pomažu bebama da lakše dišu, a samim tim i da bolje spavaju. Također pomažu u zaštiti od suhe kože i sprečavaju pojavu ekcema. Također, neke bebe vole bijeli šum koji ovlaživači ispuštaju pa će se brže smiriti i utonuti u duboki san.
Ako razmišljate o postavljanju ovlaživača zraka u bebinu sobu, najprije dobro pročitajte priručnik za korištenje. Postoje određene razlike u vrstama i načinu rada ovlaživača, stoga je najbolje znati kako pravilno koristiti svoj.
Također biste trebali tražiti mišljenje pedijatra. Pedijatri mogu potvrditi da je to dobar izbor ili predložiti alternative za ublažavanje specifičnih simptoma koje vaša beba ima. Generalno, ovlaživač zraka je siguran i učinkovit način da vašem djetetu pomognete da bolje spava i diše, a identične koristi od njega imaju i odrasli.
Kako bi radili besprijekorno i ekonomično, imajte na umu da ih morate čistiti redovno i pravilno. To je zato jer se u ovlaživačima zraka može pojaviti plijesan
Postoje dvije vrste ovlaživača zraka: hladni i topli. Stručnjaci se slažu da su opcije s hladnim raspršivačem bolje kada se radi o njihovoj upotrebi za bebe odnosno djecu.
Čitajte: Klima je spas od toplote, ali zahtjeva redovno čišćenje i održavanje
Neke osobe respiratorne probleme osjećaju i ljeti kada je vruće, zrak suh i pun alergena. Velike vrućine traže često korištenje klima uređaja koji isušuju zrak pa ovlaživač može biti koristan i ljeti. Ipak, ljudi najviše koristi od ovlaživača imaju zimi kada hladni zrak isušuje pluća, nos i usne.
Najveća prednost koju možete dobiti od ovlaživača zraka jeste da će vaše okruženje učiniti manje pogodnim za širenje virusa i prehladu. Obilje prehlada u zimskoj sezoni više je posljedica suhog zraka u zatvorenom prostoru gdje kolaju virusi u zraku nego hladnog vremena.
Alergičari i osobe s disajnim problemima mogu primijetiti pogoršanje simptoma kada je zrak suh. Korištenje ovlaživača zraka, posebno u kombinaciji s visokokvalitetnim pročišćivačem zraka u zatvorenom prostoru, može pomoći. Dodavanjem vlage u zrak smanjuje se iritacija te se tako smanjuju i simptomi alergije i astme.
BH Novosti
That was covered up an automatic and part if we can remember because of